Home » 2017 » Warsztaty dla skrzypków jazzowych i nie tylko

Warsztaty dla skrzypków jazzowych i nie tylko

TERMIN: 14 do 18 sierpnia 2017 (przyjazd do Lusławic 13 sierpnia wieczorem, wyjazd z Lusławic 19 sierpnia rano)

MIEJSCE: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

KOSZT: 1.000 zł.  Cena zawiera: zajęcia, przejazd na trasie Kraków-Lusławice-Kraków, nocleg. Dodatkowo płatne jest wyżywienie: 60 zł dziennie.

 

W przypadku zainteresowania bardzo prosimy o wypełnienie formularza. PLIK DO POBRANIA

 

Recenzja Pauliny Biegaj .pdf

 

Warsztaty 2017, autor video: Eduardo Bortolotti


 

PROWADZĄCY:

 

 

 

 Mark Feldman

 Atom String Quartet

Mario Forte

Mark Feldman

W 2006 roku po raz pierwszy wykonał Drugi koncert skrzypcowy Jay’a Weigela, z udziałem członków Louisiana Philharmonic Orchestra w Cultural Arts Center w Nowym Orleanie. W ostatnich latach współpracował także jako solista z WDR Radio Orchestra oraz Basil Symphonetta. Brał udział w nagraniu płyty String Quartets Johna Zorna (Tzadik Records) oraz Book of Tells na kwartet smyczkowy własnego autorstwa (Enja Records). We współpracy z trio Abaton wykonał utwory skomponowane przez Sylvie Courvoisier, czego efektem stał się album nagrany dla wytwórni ECM Records. W październiku 2006 ukazała się jego płyta What Exit wytwórni ECM, we współpracy z Johnem Taylorem, Andersem Jorminem i Tomem Rainey’em. Mark jest obecnie członkiem John Abercrombie Quartet, w skład którego wchodzą także Joey Baron i Marc Johnson. Oprócz odbycia międzynarodowych tras koncertowych, muzycy nagrali wspólnie albumy Open Land, Cat n’Mouse oraz Class Trip (ECM Records).

Koncertował między innymi z takimi artystami jak: Kenny Wheeler, John Taylor, Paul Bley, Billy Hart, Lee Konitz, Joe Lovano, Anthony Davis, Dave Douglas, Richard Galliano, The Arcado String Trio, Louis Sclavis, Muhal Richard Abrams, Wolfgang Puschnig, Tim Berne, Mark Dresser i Uri Caine. Kompozytor John Zorn w przeciągu ostatnich dziesięciu lat zapraszał go do wielu koncertów i nagrań, między innymi z Masada String Trio, Bar Kokhba, a także rejestracji muzyki filmowej i kameralnej oraz dwóch płyt z jego kompozycjami związanymi z projektem Masada – Masada Recital na skrzypce i fortepian oraz Malphas: the Book of Angels Vol. 3, obie w wytwórni Tzadik Records. Jako kompozytor pisał i występował z Kronos Quartet oraz WDR Radio Orchestra. Wykonywał także muzykę rozrywkową, jako muzyk studyjny pracujący między innymi z Sheryl Crow, The Manhattan Transfer, Dianą Ross i Carole King.

Mario Forte, skrzypek, kompozytor i dyrygent. Zainteresował się muzyką już w wieku trzech lat, a rok później rozpoczął naukę gry na
skrzypcach. Swoją edukację muzyczną kontynuował przez 22 lata, pobierając nauki w pięciu konserwatoriach, m.in. w Narodowym
Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Brał udział w kursach mistrzowskich i studiował
u takich sław jak Glenn Ferris, Pierre De Bethmann, François Theberge, Barry Harris, Riccardo Del Fra, Didier Lockwood, Mark Feldman, Evan Parker, Denis Cohen, Ida Haendel, David Liebman, Dominique Juchors, Laurent Korcia i Dré Pallemaerts. W latach 2010 – 2012 skomponował i wydał swój pierwszy album Walkin’ Tribute – Symphonic Project, nagrany z filharmoniczną orkiestrą i słynnym puzonistą Glennem
Ferrisem. Time Signature jeden z utworów znajdujących się tej na tej płycie, otrzymał I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie AES w Monachium. W 2011 r. został profesorem na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Uniwersytecie w Lozannie w Szwajcarii.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym i jedynym polskim zespołem, który wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015).

Zespół nagrał trzy autorskie płyty: wyróżnioną nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku – „Fade In” (2011), „Places” (2012) za którą otrzymał „Fryderyka” w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa oraz „AtomSPHERE” (2015), która była nominowana do „Fryderyka” 2016 w kategorii Album roku muzyka jazzowa. Wszystkie płyty ukazały się nakładem wytwórni Kayax. Istotne miejsce w dyskografii zespołu zajmują albumy koncertowe ze specjalnymi projektami, takie jak: Leszek Możdżer and Friends „Live in Berlin Philharmonic III”, Grzech Piotrowski World Orchestra „Live in Gdańsk”, String Big Band „Live in Trójka”, oraz Dorota Miśkiewicz „Piano.pl”. Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych artystów, można ich usłyszeć na płytach: Zakopower „Drugie pół”, Kayah „Transoriental Orchestra” i „Gdy pada śnieg”, Natalia Kukulska „Ósmy plan”, Cezariusz Gadzina „The Fifth Element”, Rafał Grząka „Atom Accordion Quintet”, Grażyna Auguścik „Inspired by Lutosławski”, Tomasz Wendt „Behind The Strings”.

W 2017 roku ukazały się dwie płyty, z udziałem zespołu: wspólny koncertowy krążek Zakopower i Atom String Quartet oraz „Made in Poland”, nagrana razem z orkiestrą Leopoldinum, na której obok kompozycji Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Mikołaja Góreckiego, znalazły się także utwory Krzysztofa Lenczowskiego („Iława” i „Namysłowiak”) oraz Dawida Lubowicza („Ballada o śmierci Janosika”).  

Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, m.in.: „Grand Prix Stowarzyszenia Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół roku (2016), „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz „Mateusza Trójki” (2015) w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie. Od początku swojej działalności muzycy Atom String Quartet zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, w tym wielokrotnie pierwsze miejsce w kategorii Zespół Akustyczny.