Home » 2016 » Zbigniew Seifert – 70 rocznica urodzin

Zbigniew Seifert – 70 rocznica urodzin

Opublikowany: 2016-05-04 23:35:00

Czas trwania projektu: 7 czerwca 2016


Był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co najbardziej kochał w muzyce swojego mistrza Johna Coltrane’a.

A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane'em jazzowych skrzypiec: jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. Emocjonalność ta wynika w jasny sposób z życia artysty, zmagającego się ze śmiertelną chorobą. Praca musiała być efektywna, a rezultaty — natychmiastowe, bo Seifert wiedział, że ma mało czasu. Zbyt mało, aby zrealizować wszystkie swoje artystyczne plany. Zmarł 15 lutego 1979 roku w szpitalu onkologicznym w Buffalo w USA, mając niespełna 33 lata.

Rocznicowa biografia i urodzinowy koncert By oddać mu hołd i nie zapomnieć o olbrzymim dorobku twórczym, jaki pozostawił, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta dokładnie w dniu 70. urodzin swego patrona (Zbigniew Seifert urodził się 7 czerwca 1946 roku w Krakowie), w studio koncertowym Radia Kraków zrealizuje niezwykły koncert, którego bohaterami będą dwaj, zafascynowani muzyką Seiferta skrzypkowie jazzowi: Mateusz Smoczyński i Bartosz Dworak. Ich występ poprzedzi spotkanie z autorką biografii „Życie i twórczość Zbigniewa Seiferta - MAN OF THE LIGHT” Anetą Norek-Skrycką, a także siostrą Zbigniewa Seiferta – Małgorzatą Seifert i dziennikarzem Radia Kraków Antonim Krupą, który w 1978 r. przeprowadził wywiad z nieodżałowanym geniuszem jazzowych skrzypiec. Biografię „Życie i twórczość Zbigniewa Seiferta - MAN OF THE LIGHT” będzie można kupić tuż przed koncertem w cenie 40 zł. Do książki dołączono płytę CD z niepublikowanym nigdy dotąd nagraniem duetu Zbigniew Seifert & Richie Beirach. Biografię można nabyć w sklepie internetowym Fundacji im. Zbigniewa Seiferta; od sierpnia 2016 r. także w tłumaczeniu na język angielski.

Smoczyński solo, Dworak z kwartetem Koncertową odsłonę rocznicowego wieczoru w rozpocznie solowy występ Mateusza Smoczyńskiego. Artysta ten jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie, współpracując z takimi tuzami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav „Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Laureat nagrody „Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani.

Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu jazzowego, z którym nagrał płyty „Inspirations” i „Expressions”. W 2009 roku wspólnie ze swoim bratem – Janem Smoczyńskim oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Z zespołem tym wydał dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz „Simultaneous Abstractions” (nominacja do Fryderyka w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”). Smoczyński jest również współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. W czerwcu 2011 roku Atom String Quartet wydał debiutancką płytę – „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”.

Kilka miesięcy później, nakładem wytwórni Kayax pojawiła się kolejna płyta kwartetu – „Places”, która również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W drugiej części wieczoru wystąpi Bartosz Dworak Quartet. Członkowie tej formacji to laureaci najważniejszych nagród na polskiej scenie muzycznej. Lider zespołu, skrzypek Bartosz Dworak, to z kolei zwycięzca I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Nakładem renomowanej wytwórni Hevhetia ukazał się właśnie debiutancki album zespołu „Polished”. Wśród autorskich kompozycji młodych muzyków kapitalnie pobrzmiewają nie tylko klasyka jazzu, ale również subtelne echa polskich melodii ludowych.

Zespół zagra w składzie: Bartosz Dworak (skrzypce), Jakub Dworak (kontrabas), Piotr Matusik (fortepian), Szymon Madej (perkusja). Koncert z okazji 70 urodzin Zbigniewa Seiferta zainauguruje tegoroczną edycję Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami i odbędzie się 7 czerwca w siedzibie Radia Kraków (al. Słowackiego 22, godz. 20.00). Wstęp na koncert jest bezpłatny. Darmowe zaproszenia do odbioru w sieci InfoKraków (ul. św. Jana 2) od 26 maja.