Home » Wystawa prac Rafała Olbińskiego: 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum

Wystawa prac Rafała Olbińskiego: 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum

Opublikowany: 2015-03-16 19:11:00

Czas trwania projektu: Od kwietnia 2015


 

W związku z rocznicą założenia "Jazz Forum" w grudniu 1965 r. Fundacja im. Zbigniewa Seiferta przygotowała wystawę składającą się z 50 okładek magazynu autorstwa Rafała Olbińskiego pt. 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum.

 

Wszystkie okładki wykonane przez Rafała Olbińskiego dla „Jazz Forum” można obejrzeć na stronie www.polishjazzarch.com gdzie znajdują się zdigitalizowane archiwalne numery magazynu z lat 1965-1989 w wersji polskiej, 1967-1992 w wersji angielskiej i 1976-1981 w wersji niemieckiej.

 

Miejsca wystawy:

 

51. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą w dniach 14-20 kwietnia 2015 r., Wrocław

 

22. Jazz Festival Jazzonalia 20-24 maja 2015, Konin https://www.youtube.com/watch?v=5apD8H_laOI


Otwarta Zabkowska 18 lipca 2015, Warszawa, SPOT

 

Międzynarodowy Festiwal Pianistow Jazzowych, Kalisz

 

Jazz 2015 - 7 grudnia odbył się specjalny koncert pod hasłem 100-lecie Franka Sinatry na 50-lecie „Jazz Forum”.

 

***

Rafał Olbiński, światowej sławy malarz i ilustrator. Jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach dziewięćdziesiątych stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.

 

„Jazz Forum” to unikatowy na skalę światową magazyn, który od ponad 40 lat relacjonuje na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze sceny jazzowej. Założony w 1965 roku przez niezwykle aktywnego działacza Jana Byrczka, który był redaktorem naczelnym przez pierwsze 15 lat. „Jazz Forum” było unikatowe, gdyż jako jedyne tego typu czasopismo było wydawane w języku angielskim (1967-1992) i niemieckim (1976-1981) w czasach kiedy w Polsce panował system komunistyczny. „Jazz Forum” dzięki ponad 100 korespondentom z całego świata informowało o nowościach w jazzie. W „Jazz Forum” można znaleźć wywiady z gwiazdami, między innymi z Milesem Davisem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Seifertem, Joe Zawinulem, Gilem Evansem, Chickiem Coreą, Patem Methenym, Janem Garbarkiem, ale także Krzysztofem Pendereckim, Czesławem Niemenem, Stingiem, artykuły o muzykach wśród nich: John Coltrane, Charles Mingus, Urszula Dudziak, Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, relacje z międzynarodowych festiwali: Newport – New York Jazz Festiwal, Monterey Jazz Festival, Berliner Jazz Tage, North Sea Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą i innych, wykłady muzyczne Joachima Berendta, Romana Kowala, Andrzeja Schmidta, Stefana Zondka, recenzje płyt i książek, Euro - Jazz Personalities - sylwetki biograficzne słynnych muzyków z różnych krajów, grafiki Rafała Olbińskiego, Jana Sawki, Edwarda Lutczyna, unikalne reklamy z okresu PRL-u.