Home » Wystawa okładek Jazz Forum autorstwa Rafała Olbińskiego w USA

Wystawa okładek Jazz Forum autorstwa Rafała Olbińskiego w USA

Opublikowany: 2012-09-19 10:11:00

Czas trwania projektu: Od stycznia 2013 r.


 

 

Rafał Olbiński, światowej sławy malarz i ilustrator. Jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach dziewięćdziesiątych stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.

 

Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Świata, Prix Savignac w Paryżu. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie „Nowy Jork stolicą świata", wybrany przez jury pod przewodnictwem ówczesnego burmistrza miasta Rudolfa Giulianiego.

 

Jednak zanim rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera w Nowym Jorku, przez 10 lat pracował dla polskiego magazynu „Jazz Forum”, tworząc okładki kolejnych numerów oraz ich szatę graficzną. W tym czasie spod jego ręki wyszło wiele wspaniałych prac realizowanych różnymi technikami, które stworzyły unikalną oprawę plastyczną pisma. To właśnie ta współpraca przygotowała Olbińskiego do pracy dla amerykańskich magazynów i okazała się bezcenną podstawą, na bazie której stopniowo rozwijał i doskonalił swój warsztat.

 

zdjęcie: Paulina Pułka


Rafał Olbiński podczas otwarcia wystawy wybranych okładek „Jazz Forum” w Warszawie w lipcu 2012 r. powiedział: Wspaniale wspominam pracę w „Jazz Forum”, bo miałem tam absolutną wolność twórczą. Żaden dyrektor czy redaktor naczelny żadnego pisma na świecie nie dał mi później takiej wolności jaką miałem zapewnioną najpierw przez Jana Byrczka [założyciel „Jazz Forum” i jego pierwszy redaktor naczelny], a potem przez Pawła Brodowskiego [redaktor naczelny od 1979 r.] w „Jazz Forum”, którzy się nie wtrącali w to co ja sobie robiłem. Mogłem sobie eksperymentować, stąd widzą Państwo tu różne style, różną jakość okładek. Gdyby nie ten trening, to ja przypuszczam, że nie robiłbym tego co robię w tej chwili. „Jazz Forum” dodało mi skrzydeł. (…) Jestem zaszokowany, że te rzeczy po tylu latach się bronią. (…) A na końcu żartobliwie dodał: Jestem szalenie dowartościowany i traktuję ten komplement tutaj jako kredyt do tego, żeby coś wreszcie wartościowego zrobić.

 

 

Paweł Brodowski, Redaktor Naczelny „Jazz Forum” wspominał dziesięcioletnią pracę Rafała Olbińskiego w redakcji czasopisma: Rafał przychodził do redakcji od czasu do czasu, zawsze był na luzie, miał taką ogromną teczkę, komputerów wtedy oczywiście nie było, zawsze się interesował tym co leżało w redakcji dookoła, jakieś czasopisma, zawsze brał, przeglądał, i jak coś mu się spodobało to nie bacząc na nic, brał duże nożyczki i od razu wycinał. Ja czasami protestowałem, ale mówił, żebym się nie martwił. W tej teczce miał zapas rysunków, kiedy były przydatne, były wykorzystywane. Przez te 10 lat kiedy z nami współpracował, robił wszystkie okładki, albo prawie wszystkie okładki i robił też makiety. Zabierał takie długie szpalty do domu i we własnym studio układał. Pracował nie tylko w redakcji, współpracował też z Pagartem, robił plakaty. Wierzył w siebie, wysyłał na różne konkursy i prawie zawsze jak coś wysłał to zdobywał jakąś nagrodę. Sam się dziwił. Potem Jan Byrczek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, jeździłem pomagać na zaproszenie Byrczka. Potem wyjechał Rafał i został już na stałe. To był rok 1981 i początek jego międzynarodowej kariery. My sobie lubimy tak cicho myśleć, że ta praca w „Jazz Forum”, przygotowanie, pierwszy warsztat, umożliwiło potem Rafałowi karierę. Do tej pory jesteśmy bardzo dumni, że Rafał z nami współpracował, spośród wszystkich ludzi, których poznałem z tamtego okresu, może późniejszego, Rafał zrobił najprawdziwszą karierę.

 

Wszystkie okładki wykonane przez Rafała Olbińskiego dla „Jazz Forum” można obejrzeć na stronie www.polishjazzarch.com gdzie znajdują się zdigitalizowane archiwalne numery magazynu z lat 1965-1989 w wersji polskiej, 1967-1992 w wersji angielskiej i 1976-1981 w wersji niemieckiej.

 

„Jazz Forum” to unikatowy na skalę światową magazyn, który od ponad 40 lat relacjonuje na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze sceny jazzowej. Założony w 1965 roku przez niezwykle aktywnego działacza Jana Byrczka, który był redaktorem naczelnym przez 10 lat. „Jazz Forum” było unikatowe, gdyż jako jedyne tego typu czasopismo było wydawane w języku angielskim (1967-1992) i niemieckim (1976-1981) w czasach kiedy w Polsce panował system komunistyczny. „Jazz Forum” dzięki ponad 100 korespondentom z całego świata informowało o nowościach w jazzie. W „Jazz Forum” można znaleźć wywiady z gwiazdami, między innymi z Milesem Davisem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Seifertem, Joe Zawinulem, Gilem Evansem, Chickiem Coreą, Patem Methenym, Janem Garbarkiem, ale także Krzysztofem Pendereckim, Czesławem Niemenem, Stingiem, artykuły o muzykach wśród nich: John Coltrane, Charles Mingus, Urszula Dudziak, Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, relacje z międzynarodowych festiwali: Newport – New York Jazz Festiwal, Monterey Jazz Festival, Berliner Jazz Tage, North Sea Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą i innych, wykłady muzyczne Joachima Berendta, Romana Kowala, Andrzeja Schmidta, Stefana Zondka, recenzje płyt i książek, Euro - Jazz Personalities - sylwetki biograficzne słynnych muzyków z różnych krajów, grafiki Rafała Olbińskiego, Jana Sawki, Edwarda Lutczyna, unikalne reklamy z okresu PRL-u.

 

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta www.zbigniewseifert.org zrealizowała w 2011 r. projekt digitalizacji archiwalnych numerów „Jazz Forum”. Materiał nieodpłatnie umieszczony jest na portalu www.polishjazzarch.comW 2013 roku Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje wystawę 30 wybranych okładek magazynu „Jazz Forum” w Stanach Zjednoczonych.

 

Pomysłodawcą projektu jest Izabela Gabrielson - absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej i Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, poświęconą twórczości Rafała Olbińskiego i będącą częścią dokumentacji polskiej sztuki emigracyjnej. 

Izabela Gabrielson mieszka i pracuje w USA, gdzie wykłada historię sztuki w Northwest College of Art and Design oraz pracuje w galerii sztuki współczesnej Foster/White Gallery w Seattle.

 

 

 

 

Miejsca wystawy w USA:

Tytuł wystawy:

Rafal Olbinski ~ Jazz on the Cover

 

Miejsce wystawy:

Allen/Suzzallo Library, North Lobby, UW Campus

1900 NE Grant Lane

Seattle, WA 98195

 

Wernisaż wystawy 17 stycznia, godz. 18.30 w University of Washington, Allen Library North Lobby.  

Wykład Rafała Olbińskiego, 17 stycznia, godz. 17.30 w Walker Ames, Kane Hall, UW Campus,  4069 Spokane Ln. NE Seattle, WA 98195

Wystawa i wykład sponsorowane były przez University of Washington Polish Studies Endowment Committee http://www.polishstudiesuw.org/

Informacja o wystawie w Jazz Forum.

  

Miejsce wystawy:

Ballard Jazz Festival 

Daty: 17 - 20 kwietnia, 2013

http://ballardjazzfestival.com/concert.php 

 

Miejsce wystawy:

Pinehurst Jazz Festival pamięci Joshuy Wolffa
Pinehurst, Karolina Północna

Daty: 14 - 15 lipca, 2013 

Informacje na temat festiwalu .pdf 

 

Out & About: Inaugural Pinehurst Jazz Festival - July 2013

 

 

 

 

 

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

 

Organizator i Partnerzy projektu:

 

                                                

 

 

                             

 

 Zdjęcia z wystawy Jazz on the Cover - Seattle