Home » Digitalizacja archiwalnych zbiorów jazzowych

Digitalizacja archiwalnych zbiorów jazzowych

Opublikowany: 2012-04-18 09:22:00

Czas trwania projektu: lipiec - grudzień 2012


 

Internetowe, bezpłatne archiwum materiałów jazzowych www.polishjazzarch.com poszerzone o kolejne zasoby!!!

 

W ramach polishjazzarch ucyfrowiono dużą część historii polskiego jazzu. Do sieci trafiły złote lata polskiego jazzu – magazyn „Jazz Forum”, archiwa najważniejszych i najstarszych festiwali w Polsce, a do tego  unikalne, legendarne archiwalia – Musicorama, biuletyn KKJ, Swinging Newsletter i inne.

 

Portal www.polishjazzarch.com to materiały w trzech wersjach językowych, ok. 25.000 zdigitalizowanych stron, artykuły korespondentów z całego świata, wywiady z gigantami jazzu. Portal posiada również wyszukiwarkę ułatwiającą korzystanie z zasobów.

 

Rozszerzony i odnowiony portal www.polishjazzarch.com zawiera m.in.:

  • Jazz Forum ukazujące się od prawie pół wieku flagowe czasopismo polskiego środowiska jazzowego, w wersji polskiej z lat 1965-1989, w wersji angielskiej 1967-1992, w wersji niemieckiej z lat 1976-1981

  • Programy i plakaty Jazzu nad Odrą - Wrocławski Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą to, obok Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, jeden z najstarszych polskich festiwali jazzowych. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Zdobycie nagrody w festiwalowym konkursie, zauważenie przez jury, czy krytyków, stanowiło dla młodych muzyków przepustkę do profesjonalnej kariery.

  • Programy Jazz Jamboree – najstarszy w Polsce obok Zaduszek Jazzowych międzynarodowy festiwal jazzowych. W swoich latach świetności Jazz Jamboree zapraszało największe gwiazdy światowego jazzu w tym m.in. Milesa Davisa, Duke’a Ellingtona, Sonny’ego Collinsa, Keitha Karetta i wiele innych znakomitości.

  • Programy i plakaty Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu - jedna z najbardziej znaczących imprez jazzowych w Polsce, ciesząca się wyjątkowym prestiżem wśród wykonawców, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. W swej historii festiwalowa scena gościła największe nazwiska jazzowej pianistyki, promowała też liczących się dziś w branży młodych muzyków. 

  • Programy i plakaty Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka OLD JAZZ MEETING. Złota Tarka – festiwal jazzu tradycyjnego i nazwa nagrody przyznawanej na tym Festiwalu. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" ma ponad 40 lat. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy Klub Jazzu Tradycyjnego działający przy najsłynniejszym warszawskim studenckim centrum kultury - "Stodoła" zaczął przyznawać nagrodę „Złota Tarka” dla najlepszego polskiego zespołu jazzu tradycyjnego. 

  • Musicorama – czasopismo, którego trzy wydania ukazały się na przełomie 1970 i 1971 roku. Redaktorem naczelnym był Jan Byrczek, a zastępcą Franciszek Walicki. Świetną grafikę prezentował Jerzy Krechowicz, fotografikę Marek Karewicz. Pismo prezentowało przede wszystkim muzykę big beatową, jazzową i inne gatunki.

  • i inne

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO LEKTURY!!!

 

Projekt współfinansowany został z programu Dziedzictwo Cyfrowe Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Projekt zrealizowała Fundacja im. Zbigniewa Seiferta.